V neděli 28.5. jsem na PPC Campu prezentoval výsledky dotazníkového průzkumu mezi PPC Specialisty a také konkrétní a praktické příklady využití AI nástrojů pro PPC Specialisty. Přednáška se v nabité konkurenci ostatních přednášek umístila na hezkém 5. místě z 18 přednášejících, což mi udělalo velikou radost.
Také jsem se ve své přednášce zavázal, že co 3 měsíce budu zveřejňovat seznam nástrojů a tipů na využití AI nástrojů pro PPC Specialisty. Tato technologie mě baví, rád sleduji novinky v této oblasti a hledám způsoby, jak ji využít pro svojí práci. Pokud o tyto informace nechceš přijít, nech mi níže email a nic ti neuteče. Zároveň budeš mít klid, že jsi stále v obraze a AI ti (možná :) ) nevezme práci.
Pojďme si postupně projít hlavní sdělení prezentace, nějaké vybrané tipy na AI nástroje pro PPCčkaře a v samotném závěru tohoto článku i výsledky zmíněného dotazníku. Celou prezentaci jsem nasdílel na Slideshare a brzy by měl být k dispozici i videozáznam na Youtube uLabu.
Videozáznam za mojí prezentace najdete ZDE.
Případně link přímo na Slide Share zde.
Hlavní sdělení prezentace:
Ve své prezentaci jsem se snažil trochu uklidnit ten šílený hype, který se kolem AI nyní točí a představit opravdovou využitelnost pro PPCčkaře, která značně pokulhává za tím, jak je tato technologie nyní prezentována.
Ve svém průzkumu jsem na datech ukázal, že většina PPC Specialistů ještě zdaleka nevyužívá AI nástroje na denní bázi a ti kteří ano, tvoří v naprosté většině příkladů pouze hromady reklamních textů.
Což bylo i jedním ze závěrů: Četnost využití AI nástrojů nyní dost souvisí s tím, co v rámci svojí práce PPC Specialisty primárně děláte. Jestli vaše práce stojí na tom, že celý den datlujete texty do reklamních systémů a zakládáte hromadu nových účtů, kampaní, reklamních sestav a tudíž i reklam, asi najdete pro AI využití na denní bázi.
Pokud se naopak věnujete spíš určité strategické-konzultační rovině, spoustu věcí máte automatizováno, dost možná po AI nástrojích sáhnete méně často. To ovšem neznamená, že pro vás nemá využití. Jen je důležité vědět, kdy a kam sáhnout a s nástroji umět pracovat.
Jsi PPCčkař a chceš si konečně dobře vydělat? Mrkni na nabídku práce na mém webu. Hledám k sobě prvního kolegu a třeba by tě to mohlo zajímat :)
Budoucnost vidím určitě ve specializovaných nástrojích na jednotlivé činnosti, než že se budeme všechno snažit nacpat do ChatGPT. Již nyní je vidět trend, kdy vzniká řada nástrojů pro konkrétní potřeby a i samotný Google integruje AI přímo do svých hlavní nástrojů jako jsou Spreadsheety, Google Docs, Gmail, či nově představený nástroj Product Studio.
Tipy na využití AI pro PPCčkaře:
Naprostá pecka je analýza klíčových slov od Filipa Podstavce. Jasně, není to bezchybné, ale pro účely PPC kampaní naprosto dostačující. Dodáte web klienta, pár klíčových slov a vysype vám to vše (a možná i více), než byste čekali.
Krom základního přehledu hledanosti a CPC rozdělené na Google i Seznam nechybí ani klasifikace, srovnání s konkurencí i share of voice. Naprostá pecka. Více informací najdete na keywordmonkey.io nebo se spojte přímo s Filipem.
Dále bych skromně zmínil svůj spreadsheet napojený skrz API na ChatGPT. Zde mám napevno napsané prompty (které lze bez problému editovat) a jednorázově si zde doplním informace o firmě a produktech, pro které chci zrovna tvořit reklamy. Jediné, co zde následně měním je klíčové slovo, pro které chci vytvořit nadpisy a popisky.
Nadpisy, popisky a návrhy na další KWs se mi následně hromadně vylejí do předpřipravených karet. Pomocí funkcí se rovnou spočítá počet znaků a díky podmíněnému formátování se mi obarvičkuje, co přesahuje limit znaků a co ne. Hned tak vidím, co mohu rovnou použít a kde musím něco upravit.
Není to zdarma, ale za měsíc, co si s tím hraji, po mně chce OpenAI asi 4 dolary.
Velice se mi líbí nástroje a updaty, které Google představil na Google I/O a Google Keynote. Kupříkladu nástroj Product Studio (v ČR zatím nedostupný) bude naprostá jízda. Nejen, že odstraníte pozadí a zlepšíte kvalitu produktové fotky, ale rovnou si budete schopni napromptovat pozadí nové. Snadno tak své opalovací krémy přenesete na pláž, nebo tenisky na chodník. Hromadně pro vybrané skupiny produktů (doufejme). Velmi podobnou věc jste již nyní schopni udělat v Mergadu.
Tipy na další nástroje najdete přímo v prezentaci výše.
Dotazník mezi PPC Specialisty:
Cílem mého průzkumu bylo zjistit, jak se českým a slovenským PPCčkařům podařilo zakomponovat AI nástroje do svého každodenního workflow. Na dotazník mi odpovědělo celkem 72 respondentů. Průzkum jsem sdílel mezi svými přáteli PPC Specialisty a v oborových Facebook skupinách.
Dle předpokladu většina dotázaných (93 %) již nějaký AI nástroj vyzkoušela. Zde neproběhlo žádné překvapení. My, lidé z online prostředí jednoduše adaptujeme nové technologie velmi snadno, což se zde potvrdilo.
Druhá a třetí otázka spolu úzce souvisely. Zatímco v druhé otázka jsem se dotazoval, jaké AI nástroje respondenti vyzkoušeli, hned v následující otázce jsem zjišťoval, které z těchto nástrojů pravidelně využívají pro svojí práci PPC Specialisty.
Je velmi zajímavé sledovat, že ačkoliv PPCčkaři vyzkoušeli řadu nástrojů, ve své práci používají téměř výhradně pouze ChatGPT. Větší procento specialistů nevyužívá žádný nástroj, než kolik využívá Midjourney, Dall-e, či cokoliv jiného.
Čtvrtá otázka byla z mého pohledu stěžejní. Snažil jsem se zjistit, kolika PPCčkařům se podařilo zakomponovat AI nástroje do svého každodenního workflow.
Zde mě výsledky velice překvapily. Osobně se totiž přiznám, že jsem pro AI nástroje ve své práci nenašel každodenní využití. Podobně to mají moji kamarádi z oboru. O to více mi přišlo zajímavé, že 33 % dotázaných odpovědělo, že tyto nástroje používá aspoň 1x denně.
Pustil jsem se tak do detailnějšího pátrání, k čemu těchto 33 % dotázaných AI nástroje využívá. Zjištění mě trochu zklamalo. Naprostá většina z těchto specialistů pouze tvoří obrovské množství textů do reklam a proto si pomáhají primárně ChatGPT. Žádné velké voodoo tedy neobjevili.
Jejich práce se jednoduše skládá primárně z toho, že každý den tvoří obrovské množství reklam, ať už v Google Ads nebo na Facebooku. Což není můj případ, ani většiny lidí, kteří seděli na PPC Campu.
Závěrem tedy lze shrnout, že velmi záleží, z čeho se skládá vaše práce PPC Specialisty. Je totiž evidentní, že práce každého z nás vypadá dost odlišně, ačkoliv všichni sdílíme stejný název profese. Jednoduše, pokud sedíte celé dny za stolem a vaší hlavní činností je datlování obrovského množství textů, reklam, zakládání nových kampaní a sestav, dost pravděpodobně četnost využití AI nástrojů výrazně roste.
Čím více se vaše činnost točí kolem nějaké strategické-konzultační roviny, využitelnost AI nástrojů strmě klesá. Ona to zase není až tak raketová myšlenka, ale vidět to takto černé na bílem je poměrně přesvědčivé.
Pokud tedy nevyužíváte AI nástroje denně, nemusíte si řezat žíly. Z mého pohledu to není o tom, AI nyní odsoudit jako nesmysl nebo se to naopak snažit napasovat 100 % na svojí práci. Smysl vidím spíše v tom, sledovat, co se na trhu děje, být v obraze, přemýšlet a zkoušet, jak by to mohlo ovlivnit můj obor.
Že PPCčkaři zaniknou poslouchám od té doby, co tuhle práci dělám. Jsem si jistý, že profese PPC Specialisty v brzké době nezanikne, ale nepochybně se změní její náplň. Stejně jako se mění posledních asi 15 let :) Bez pochyby je však výhodnější jít této změně naproti a adaptovat se raději dříve než později.
To je nyní z mé strany vše :) Za 3 měsíce si dáme shrnutí, co se za posledního čtvrt roku na AI trhu odehrálo a hlavně, co z toho je použitelné pro PPCčkaře. Pokud tě to zajímá, nech mi níže email.
Ať se daří!